Kardeş Türküler'in 30 Ağustos'ta gerçekleştiremediği konser ile ilgili açıklaması


30.08.2013

 

 

 

Yenimahalle Belediyesi'nin organize ettiği 30 Ağustos tarihli Kardeş Türküler konseri için 2 ay kadar önce görüşmeler yapıldı ve organizasyonun tüm ayrıntıları ilk hafta netleştirildi.

Konserin gerçekleşmesi için hem ses sistemi hem de organizasyon firması ile çok sayıda görüşme yapıldı. Tüm konserlerin öncesinde yapıldığı gibi her şeyin tek tek üzerinden geçildi; karşılıklı onay verildi.

Konser alanına gelindiğinde hazır olduğu söylenen kulis de, kulis içinde hazır olması gerekenler de yoktu. Güneş altında, toprak alanda yapılan bir konser için su bile getirilmemişti. Hazır olduğu söylenen hiçbir şey hazırlanmamıştı. Biz önlemimizi aldık ve kulis için hazırlığımızı kendimiz yaptık.

Ancak, ses ve ışık sistemindeki sorunu çözmek için organizasyon en ufak bir adım atmadı. Sistemdeki sorunlar uzaktan bile görüldüğünden, bize hazır olarak teslim edilmesi gereken sistemdeki aksaklıkları çözmek için bizzat Kardeş Türküler teknik kadrosu bir gece önceden Ankara'ya geldi, tüm gün bir yerinden toparlamak için uğraştı. Sistemin sorunu çözülmezse bu konseri yapmanın imkansız olacağı belediye adına konseri üstlenen organizasyon firmasıyla da, belediye görevlisi olduğunu belirten kişilerle de defalarca paylaşıldı. Tüm bu konuşmalarda lâkayt bir tavır ve "nasıl olsa böyle de yapılır" anlayışı ile karşılaştı Kardeş Türküler ekibi. Konser saati geldiğinde, sahne üstünde sadece bir mikrofon çalıştırılabilmişti. Üstelik, ışık sistemi açıldığında ses sistemi de çalışmıyordu. Neticede, gün içinde uyarılarımızı dikkate alarak çözülebilecek olan sorun, "ne olacak, yapıverin" cümleleriyle geçiştirildi ve bu noktaya gelindi.

Tek bir mikrofon çalıştığı halde konseri yapmamız konusunda ısrar eden organizasyon firması, ses sisteminden verilmeye çalışılan müziğin ve anonsun bile gelip gittiğini görerek bu ısrarından vazgeçmek zorunda kaldı. Birçok kez karşılaştığımız "böyle de yapılıverir, ne olacak?" anlayışı, burada çok daha ciddi bir versiyonuyla karşımızdaydı.

Kardeş Türküler kadrosu konserden 3 saat önce gelip sahneye yerleşmiş, ancak tek bir enstrümandan bile ses alamamıştı. Çalışan tek mikrofonla üç şarkı akustik olarak seslendirildi. Durumla ilgili açıklama yapıldı; seyirciden Kardeş Türküler adına özür dilendi.

Organizasyon firması, azıcık daha ciddi bir yaklaşımla ve gün içinde belli parçaların değiştirilmesiyle çözülebilecek olan sorunu görmezden gelerek ve ciddiye almayarak hem seyirciyi hem de 21 kişiyle büyük bir konser vermek üzere gelen Kardeş Türküler'i mağdur etti.

Tüm bu yaşananlarla ilgili olarak organizasyon firmasından da, belediyeden de sorumluluk sahibi bir açıklama bekliyoruz.

 

<< diğer yazılar