<<diğer haberler

BEYAZ GAZETE /25.04.2011


Kardeş Türküler Çocuklar İçin Söyledi

Kuruluşunun 15. yılını anonim ezgiler yerine özgün söz ve bestelerle çocuklar için hazırladıkları albümle kutlayan Kardeş Türküler, Çocuk (H)Aklı albümünün tanıtım konserinde Ankaralılarla buluştu.

Konser öncesi salonu dolduran Ankaralılara seslenen Çankaya Kent Konseyi ve Belediye Başkanı Bülent Tanık, "Cumhuriyetimizin önemli kurumlarından biri köy enstitüleri, biri de halk inisiyatifi ile yurttaşlık, eşitlik, özgürlük, adalet duyarlılığını geliştirmek, cumhuriyet değerlerine sahip olmak amacıyla halkın kendi iradesiyle bir kültürel yenilenme için kurulan halkevleridir. Halkevleri cumhuriyetin ülkemize armağan ettiği çok önemli kuruluşlardan bir tanesidir. Halkın örgütlenmesi yönündeki başarılı

çalışmaları çeşitli çıkar çevrelerini çok ciddi ölçüde rahatsız etti ve köy enstitülerinin başına gelen kapatma eylemi defalarca halkevlerinin başına da geldi. Çeşitli kereler kapatılma tehdidine maruz kaldı ve kapatıldı da. Bugünkü halkevlerinin yeniden halkın iradesiyle kurulan, geleceğe yürüyecek bir yapı olduğunu görüyor ve saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

Bülent Tanık‘ın ardından sahneye gelen Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, "Kardeş Türküler‘in coşkusuyla Türkler, Kürtler, Aleviler, Sünniler, kadınlar ve emekçi kardeşlerimizle 1 Mayıs‘a ve bahara merhaba diyoruz" dedi.

Savaşın, yoksulluğun, açlığın sürdüğü çeşitli coğrafyalardan çocuklara adadıkları şarkılarla çocuk aklını ve çocuk haklarını ön plana çıkaran Kardeş Türküler, Türkçe‘den Arapça‘ya, Çeçence‘den Ermenice ve Lazca‘ya pek çok dilde şarkılarıyla çocukların duygularını dile getirdi. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu dansçıları çocuk oyunlarından derledikleri gösterilerle şarkılara eşlik ederken, perdede şarkı sözleri de Türkçe olarak ekrana yansıtıldı.

Çankaya Kent Konseyi ve Halkevleri tarafından düzenlenen Kardeş Türküler/Arto Tunç Boyacıyan konseri, Çankaya Belediyesi Anadolu Gösteri Merkezi‘ni dolduran Ankaralıları coşturdu. Konserin ardından Kardeş Türküler grubu ve Arto Tunç Boyacıyan‘la bir araya gelen Başkan Tanık, Bin Çocuk Korosu projesinden söz etti. Çalışmalara destek vermek istediklerini belirten topluluk üyeleri, Bin Çocuk Korosu eşliğinde konser vermekten mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.