<<diğer haberler

EVRENSEL/29.04.2011
Kardeş Türküler kendi besteleriyle ‘Çocuk (H)aklı' diyecek


BGST Kardeş Türküler uzun bir aradan sonra yeni albümleri ‘Çocuk (H)aklı' ile dinleyicilerin karşısına çıkıyor. Önceki gün Cezayir Lokantasında albümlerini tanıtan Kardeş Türküler, dünya halklarının kardeşliğinin, barışının önemini belirtirken, aynı gün yaşanan BDP'li adaylara veto kararının protesto gösterilerinin haklılığına işaret edildi.

Bugüne kadar Aşık Mahsuni Şerif, Aşık Ali İzzet Özkan, Neşet Ertaş, Esma Redzepova, Meryem Han... gibi geleneğin taşınması ve yeniden yaratılması anlamında eserler veren ozanlardan etkilenen Kardeş Türküler, ‘Çocuk (H)aklı'da önceki çalışmalarından farklı olarak beste ağırlıklı şarkılara yer veriliyor.

Müzik direktörlüğünü Arto Tunçboyacıyan'nın yaptığı albüm, günümüzde farklı dilleri ve kültürlerin temsilsizliği düşüncesiyle, bu kültürleri ‘gündelik hayatımızda birer ‘altkültür' haline getirmeden nasıl yaşatacağız?' ‘farklı kültürler birlikte nasıl varolacak' ‘ötekinin ötekisini yaratmadan, kültürel hiyerarşiler oluşturmadan nasıl yan yana duracağız?' gibi soruları ele aldıklarını, yanıtlarını yeni albümde vermeyi hedeflediklerini açıkladılar.

Kardeş türküler, albüme hem bu topraklarda yaşayan çocuklara dair şarkıların olması, hem de düşmanlıklardan ırak, sadece varlığı ile ötekini kabul eden çocuklar gibi başka seslere kulak verdikleri için ‘Çocuk (H)aklı' ismini vermiş.
(İstanbul/EVRENSEL)

TUNÇBOYACIYAN: KARDEŞ TÜRKÜLER'DE KENDİ İÇİMDEKİ TEMELLERİ BULUYORUM

Hrant Dink'in ölümünün ardından gerçekleştirilen bir anma gecesinde tanışan Kardeş Türküler ve Arto Tunçboyacıyan, beraber çalışma yapmaya bu dönemde karar vermişler. Kardeş Türküler'en Vedat Yıldırım, Arto Tunçboyacıyan'la çalışmanın katkılarını vurgularken ‘Arto, Türkiye'de Onno Tunçların etkin olduğu bir dönemden, beste ve düzenleme işlerinin daha nitelikli olduğu bir gelenekten geliyor. Ayrıca Arto'nun fantastik bir dünyası var. O fantasik dünya da, onu tarzlar dışı kılıyor. Albümlerinde ‘toprak' dediğimiz bir gerçeklik de var.'diyor.

Arto Tunçboyacıyan ise, ‘ben Kardeş Türküler de kendi içimdeki temelleri buluyorum. İzahat gerektirmeden birbirimizi anlayabilecek bir hayatı yaşamışız ve yaşıyoruz' diyor. Albümdeki çocuk teması için de ‘İnsanların imgelemlerini harekete geçirmelerini hedefliyor bu şarkılar. Herkesin içindeki çocuksuluğu yakalayacak belki de bu şarkılar' diyor.