<<diğer haberler

HALKEVLERİ/25.04.2011

'Gökyüzünden bombalar değil, oyuncak yağsın' diyen çocukların şarkıları Ankara'da seslendirildi. Kardeş Türküler'in yeni albümü “Çocuk (H)aklı”, Halkevleri'nin bahar buluşmasında dinleyicilerine ulaştı

Çocuk (H)aklı adlı albümlerini ilk olarak 23 Nisan'da Diyarbakır'da dinleyiciyle buluşturan Kardeş Türküler, dün de (24 Nisan) Ankara'daydı. Halkevleri'nin bahar buluşmasında sahne alan Kardeş Türküler, Arto Tunçboyacıyan ve Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu gösterileriyle izleyicileri büyüledi.

Bahar buluşması organizasyonunu düzenleyenler arasında yer alan Çankaya Kent Konseyi adına ilk olarak Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık bir konuşma yaptı.

Daha sonra Halkevleri'nin 1 Mayıs çağrısını içeren bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisinin ardından sahneye Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol çıktı. "O büyük meydanlarda her hakkımızı almak için emekçilerle, Kürtler'le, Türkler'le, Aleviler'le, gençlerle yani bu toprakların en güzel insanlarıyla 1 Mayıs'a ve bahara merhaba diyeceğiz" diyen Birol alkışlar eşliğinde sahneyi Kardeş Türküler'e bıraktı.

'Ankara'daki büyüklerin, çocukların sesini duyması gerek'
Kardeş Türküler'in sahnede yerini almasıyla coşkulu bir müzik dinletisi başladı. Kardeş Türküler adına söz alan Feryal Öney, Ankara'daki büyüklerin de çocuk aklını duyması gerektiğini söyleyerek izleyicileri selamladı. 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını söyleyen Öney, yüreği barış, kardeşlik ve emekten doğru atan herkesin 1 Mayıs alanlarında olması gerektiğini belirtti. Ardından Vedat Yıldırım da konsere katılanları Kürtçe selamladı.

“Ben insan olmayı seçtim”
Feryal Öney ve Vedat Yıldırım'ın selamlamalarının ardından söz alan Arto Tunçboyacıyan ise; “Hayatımı iki şekilde yaşama şansım vardı. Biri dini ve ırkı seçmek, diğeri insan olmak. Ben ikincisini seçtim insan olmayı. Dini ve ırkı da bunun üzerine baharat olarak kullanıyorum. Önemli olan insan gibi yaşamak. Bu grupla birlikte olmamın sebebi budur. Grubun halkın sesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çocuklar sahnedeydi
Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Arapça şarkıların söylendiği konserde Arto Tunçboyacıyan ile Vedat Yıldırım'ın doğaçlama yaptığı atışma oldukça dikkat çekti. Atışmanın ardından Tunçboyacıyan eline aldığı bir şişe ile yaptığı müzik ise çocuklar tarafından çok beğenildi. Sahneden inerek çocukları ardına takan Tunçboyacıyan sahnede sesi ve ritmiyle bol bol alkış aldı.

3 saat süren konser çekilen halaylarla ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla son buldu.